protetyka

To metoda trwałej zmiany kształtu i koloru zęba, ale wymaga większej ingerencji w tkanki twarde zęba. Przy zębach zdrowych odradzamy korony na rzecz zastosowania licówek. Należy jednak przyznać, że jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku dużych zniszczeń, uszkodzeń w obrębie korony zęba, które powstały na skutek próchnicy lub np. urazu (np. złamania).

Pierwsza wizyta – konsultacja, badanie stomatologiczne, rtg panoramiczne zębów(w naszej pracowni RTG), czasem tomografia danego zęba. Analizujemy uśmiech Pacjenta. Możemy wykonać WAX-UP (próba kształtu na modelach), aby Pacjent zobaczył, czy na takim efekcie kosmetycznym zależy.

Wykonujemy korony porcelanowe (na metalu), korony pełnoceramiczne na bazie tlenku cerconu potocznie nazywanym białym złotem oraz korony z kompozytu. W przypadku koron porcelanowych na metalu pojawia się niestety często efekt sinego dziąsła, który występuje w okolicy szyjki zęba. Nie jest obecny tylko w przypadku koron pełnoceramicznych. Korony kompozytowe- tańsze, ale mniej trwałe rozwiązanie.

Pobieramy wyciski uzębienia Pacjenta oraz szlifujemy zęby pod korony (w znieczuleniu miejscowym). Pozbawiamy zębów szkliwa tak od strony wargowej, jak językowej/podniebiennej. Robimy wyciski oszlifowanych zębów.

Druga wizyta – jej przebieg jest uzależniony od wybranej opcji korony:

  • w przypadku pełnoceramicznych i kompozytowych – etap doboru koloru cementu, którym przykleimy koronę do zęba i sam proces klejenia są bardzo praco- i czasochłonne.
  • w przypadku porcelanowych na metalu wizyta jest krótsza, polega na dopasowaniu korony i zacementowaniu jej cementem uniwersalnym. Kilka koron to oczywiście odpowiednio dłuższa wizyta.