okluzja

Starte zęby, problemy w stawach skroniowo-żuchwowych (klikanie, trzaski, czasem ból), wrażliwe zęby, różnego rodzaju bóle głowy o nieznanej etiologii (też migrenowe), napięcia mięśni twarzy, karku, szyi – to mogą być objawy CHOROBY OKLUZYJNEJ. Jest to nieprawidłowość wynikająca z niewłaściwych relacji zębów szczęki do żuchwy, co przeciąża tak zęby, jak mięśnie okolicy głowy i szyi. Zęby stają się nadwrażliwe, bolesne, czasem ruchome lub ulegają złamaniu), powstają ubytki przyszyjkowe. Choroba okluzyjna jest bardziej groźna niż próchnica, jeśli chodzi o częstość utraty zębów!

Zdarza się, szczególnie przy dużych pracach protetycznych, że powstają odpryski w porcelanie, pęknięcia, odłamania. Praca jest dopasowana w zgryzie, a jednak coś się dzieje. Często przyczyną jest właśnie choroba okluzyjna. Dobrze jest tylko gdy składamy zęby w zgryzie nawykowym, ale rzadko badamy jak to się ma do centralnej relacji, czyli pozycji w której naszym kościom- szczęce i żuchwie jest wygodnie.

Centralna relacja jest podstawą zdrowego funkcjonowania całego naszego układu kostno-stawowo-zębowego. W naszym gabinecie w Płocku przy pomocy łuku twarzowego doświadczeni stomatolodzy mogą przenieść relacje panujące w ustach Pacjenta do artykulatora, w którym bardzo dokładnie możemy przeanalizować ustawienie zębów Pacjenta, sprawdzić, czy istnieją przeszkody zgryzowe, które należałoby wyeliminować, aby zwiększyć komfort Pacjenta. A może należałoby sięgnąć po rozwiązania protetyczne- odbudować kluczowe dla zgryzu zęby, lub ortodontyczne-zmienić położenie niektórych zębów. Jeżeli z artykulacji wynika, że wystarczy delikatne doszlifowanie zębów w obrębie szkliwa z zachowaniem ich prawidłowych punktów kontaktu, czyli ekwilibracja, wykonujemy ją najpierw na modelach, a potem w ustach Pacjenta. Po wykonaniu tego zabiegu Pacjenci w znacznej większości odczuwają natychmiastową poprawę funkcji, komfort przy zamknięciu ust, przy gryzieniu. Ustępują poranne napięcia mięśni szyi oraz – bóle głowy. Pacjenci z bólami głowy zwykle „krążą” między lekarzami różnych specjalności, najczęściej najpierw trafiają do neurologa. Jeśli Pacjent był u neurologa i przyczyna bólów głowy nie została zdiagnozowana, wskazana jest konsultacja laryngologiczna oraz stomatologiczna. Jeśli problem nie leży w chorych zatokach lub innych schorzeniach laryngologicznych, jeśli nie można znaleźć przyczyny bólu głowy, często leży ona w nieprawidłowej okluzji.