implanty

Co to są implanty zębów?

Implanty zębów są odpowiednikami korzeni zębów. Są w 100% biozgodne z tkankami organizmu, nie są w żaden sposób szkodliwe. Wyglądem przypominają śrubę. Implanty dobieramy indywidualnie dla każdego Pacjenta, na podstawie oceny warunków anatomicznych, czyli ilości kości widocznej dokładnie w badaniu tomograficznym 3D. Osadza się je na stałe w kości żuchwy, bądź szczęki. Wszczepienie implanta przez chirurga polega na wprowadzeniu go tak,by sama kość odbudowała się wokół niego, czyli aby doszło do osteointegracji, która jest warunkiem koniecznym stabilnego i silnego umocowana nowego zęba. Samo wszczepianie implantów jest bezbolesne, dokonywane w znieczuleniu miejscowym. Gojenie pozabiegowe trwa około 5 dni- tygodnia, trochę jak po usunięciu zęba. Gdy Pacjent utracił wiele zębów nie musi oznaczać to, że wszczepiać będzie się tyle implantów ile akurat brakuje zębów. Zależnie od warunków możliwe są różne warianty rozwiązań protetycznych. Na pojedynczym implancie odbudowuje się koronę pojedynczego zęba, na dwóch lub kilku – można wykonać most lub protezę ruchomą. Trwałość implantów zębowych zależy od tego czy Pacjent o nie dba. Jeśli higiena jest dobra, to mogą służyć przez całe życie. Skuteczność leczenia implantologicznego ocenia się na 98 %. Zaletą z zastosowania implantu jest także gwarancja, że nie trzeba szlifować sąsiednich zębów w celu umocowania uzupełnienia protetycznego (most, półmost).

Jakie implanty polecamy Naszym Pacjentom?

W naszej Klinice stosujemy implanty dwuczęściowe, czyli składające się ze śruby i korony protetycznej. Mają one dużą przewagę nad implantami jednoczęściowymi, to znaczy:

  • możliwe jest wprowadzenie takiego implantu w większości zastanych warunków kostnych,
  • są impalntami z wyboru przy konieczności dodania tkanki kostnej,
  • implanty te pozwalają na całkowite odizolowanie swojej struktury od środowiska jamy ustnej podczas osteointegracji. Warunkuje to prawie 100% przyjęcie się implantów,
  • dzięki wymiennej części pośredniej – łącznika, mamy większą możliwość zastosowania różnych rozwiązań protetycznych, bądź wymiany odbudowy protetycznej, gdyby zaszła taka konieczność,
  • w przypadku mogących występować zaników kostnych łatwiejsza regeneracja tkanek otaczających wszczep.

Czy każdy może mieć implant? Jakie są wskazania?

Każdy, kto chce cieszyć się atrakcyjnym wyglądem, zdrowiem jamy ustnej oraz poczuciem pewności siebie, powinien, w przypadku utraty zęba, pomyśleć o uzupełnieniu go implantem.

Każdy kto ma braki z uzębieniu, powinien zdać sobie sprawę, że utrata nawet pojedynczego zęba odbija się negatywnie na całym układzie uzębienia człowieka. Pozostawienie pustego miejsca po zębie zaburza cały zespół zębów, gdyż pozostałe zęby przesuwają się, wysuwają, by zbliżyć się do innych. Implant jest najtrwalszym i najskuteczniejszym sposobem uzupełnienia ubytków w jamie ustnej. Jako jedyne uzupełnienie protetyczne jest w stanie zahamować utratę kości, co jest typowym procesem występującym po utracie naturalnego korzenia zęba. Implanty zębowe są jednocześnie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy ze względów zawodowych muszą zadbać o dobrą dykcję.

Wskazaniem dla wszczepienia implantu zęba jest brak pojedynczego zęba, kilku zębów, jak również całkowite bezzębie. Na wizycie konsultacyjnej chirurg badaniem ocenia stan i ilość kości, w którą ma być wszczepiony implant. W Klinice naszej wykonujemy badanie tomograficzne, aby dokładnie zaplanować rozmiar i długość implanta zębowego. Gdy mamy jakiekolwiek braki w uzębieniu, im szybciej zdecydujemy się na ich uzupełnienie, tym dla nas lepiej.

W przypadku braku jednego zęba, najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu oraz uzupełnienie zęba poprzez nałożenie korony. Następuje to po okresie kilku miesięcy, gdy kość prawidłowo się już zrośnie oraz zmieni się w stabilne podłoże dla zęba.

Gdy brakuje kilku zębów w kilku miejscach, zastosowanie leczenia implantologicznego jest najlepszym rozwiązaniem. Implanty dają pacjentowi możliwość zrezygnowania z założenia protezy, która może powodować dyskomfort. Poprzez połączenie implantów i stałego mostu, pacjent osiąga wrażenie jakby posiadał własne zęby.

Implanty możemy zastosować również u osób bezzębnych. Wszczepiając 4-6 implantów zębowych i stosując specjalne łączniki z ruchomą protezą całkowitą stwarzamy idealną stabilizację protezy, co nieporównywalnie zwiększa komfort używania takiej protezy. Poprawiamy i funkcję (jedzenie, gryzienie) i estetykę (uśmiech,mowa) u osoby bezzębnej.

Wyzwanie dla implantologii stanowią sytuacje kiedy mamy zbyt mało kości w miejscu zaplanowanego implanta. Jeszcze kilkanaście lat temu Pacjenci ze złymi warunkami kostnymi nie mogli liczyć na wszczepienie implantu. Dzięki dynamicznemu rozwojowi implantologii obecnie można zaoferować zabiegi odbudowy i regeneracji tkanki kostnej.

Przeciwwskazniem dla leczenia implantologicznego są ciężkie choroby psychiczne, zaburzenia hematologiczne krwi, chorobami układowymi oraz cukrzycą. Dodatkowo przeciwwskazaniem jest wiek poniżej 16 roku życia, nadużywanie alkoholu oraz papierosów, zła higiena jamy ustnej.

Ile kosztuje implant zębowy?

Najpierw Pacjenta bezpłatnie konsultuje chirurg implantolog, badaniem ocenia stan i ilość kości, w którą ma być wszczepiony implant, ocenia szanse powodzenia zabiegu oraz kieruje Pacjenta na badanie tomograficzne, aby dokładnie zaplanować rozmiar i długość implanta zębowego oraz wycenia całe leczenie.

Cena pojedynczego implanta to 2 600 zł. Gdy implant ulegnie integracji z kością, czyli po upływie kilku m-cy montowana jest na nim śruba gojąca, która kosztuje 200zł, a następnie wykonywana jest odbudowa protetyczna, której cena wynosi 2000zł. Cena ewentualnego uzupełnienia kości ustalana jest zależnie od ilości potrzebnego materiału kościozastępczego.

Nasza Klinika współpracuje z firmą Medi Raty, która nie jest bankiem, ale może udzielić Państwu wsparcia finansowego na zabiegi medyczne, jeśli takie byłoby potrzebne.

Jaka jest różnica między implantem a innym uzupełnieniem protetycznym?

Róznice są ogromne, są to zupełnie inne rozwiązania uzupełniające uzębienie.

Implant odbudowuje ząb, przywraca funkcje żucia w sposób fizjologiczny i co bardzo istotne -oszczędzamy zęby sąsiadujące z luką, nie musimy ich szlifować, jak w przypadku wykonywania mostu. Most uzupełnia lukę po zębie opierając się na oszlifowanych zębach, jest uzupełnieniem stałym, czyli nie wyjmujemy go z ust, ale trwałość mostu to maksymalnie 10 lat, a implantów zwykle dożywotnia. A jeśli zęby oszlifowane, służące jako filary mostu, ulegną złamaniu lub uszkodzeniu wcześniej i cały most przestaje funkcjonować, mamy w tym momencie potrzebę uzupełnienia kolejnych 2 zębów. Biorąc to pod uwagę, należy się zastanowić, które rozwiązanie tak naprawdę jest bardziej ekonomiczne. Najmniej komfortowym rozwiązaniem jest proteza ruchoma, czyli wyjmowana z ust, która bardzo często powoduje odleżyny na błonie śluzowej jamy ustnej, a utrzymanie zapewniają jej haczyki wykonane z drutu zaczepione o zęby sąsiednie. Taka proteza powinna być wymieniana co 2-3 lata.

Czy implanty hamują proces starzenia się twarzy?

Zęby można stracić w każdym wieku. Jest to ogromny problem dla każdego człowieka. Utrata choćby jednego zęba utrudnia normalne funkcjonowanie, człowiek stara się zasłaniać usta, wstydzi się luki po zębie. Najlepszym, najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest wtedy wszczepienie implantu. Braki zębów bardzo wyraźnie przyspieszają starzenie się twarzy. Jeśli proces zaniku kości trwa przez dłuższy czas, trzeba liczyć się wtedy ze zmianami rysów twarzy. Zapadnięciu ulega szczęka oraz żuchwa, usta robią się znacznie cieńsze. Dodatkowo pojawia się więcej zmarszczek na szyi oraz w okolicach ust. Sama twarz przybiera przedwczesny starczy wygląd, co negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne człowieka. Zastosowanie implantów niewątpliwie hamuje zanik utraty kości, a tym samym przedwczesny proces starzenia. Dodatkowo siła żucia przenoszona jest bezpośrednio na kości szczęki, co pozwala na odbudowanie specyficznych warunków w jamie ustnej. Pobudzona zostaje w ten sposób regeneracja procesu odbudowy kości. Podkreślić tu warto, że niezmieniony pozostaje kształt szczęki oraz linia dziąseł.

Leczenie implantologiczne jest niezwykle korzystne dla wszystkich pacjentów, bez względu na wiek, gdyż możliwe jest odzyskanie pełnego i pięknego uśmiechu. Ponadto zachowane zostają młodzieńcze rysy twarzy.

Kto może zdecydowac się na implant?

Każdy, kto ze względu na problemy z próchnicą lub wskutek nieszczęśliwego wypadku utracił naturalne zęby, a których jednocześnie przeraża wizja noszenia protezy ruchomej. Implanty są bez wątpienia najbardziej doskonałym i komfortowym rozwiązaniem i dla osoby, która potrzebuje uzupełnienia pojedynczego zęba, kilku zębów jak też dla osób bezzębnych.

Ruchoma proteza zaburza prawidłową artykulację, a dodatkowo wiele osób podświadomie boi się wypadnięcia protezy podczas rozmowy, czy jedzenia. W przypadku implantów zębowych, taki problem nie istnieje.