endodoncja

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych zębów. Może to być ich zapalenie, martwica lub zgorzel miazgi zęba. Podstawową metodą terapii w przypadku takich chorób jest leczenie endodontyczne, zwane także kanałowym. W klinice Linea Medica wykonuje się je z wykorzystaniem płynnej gutaperki – jest to najnowocześniejsza i najbardziej dokładna metoda, która jednocześnie znacznie skraca czas leczenia. Jeśli istnieje taka potrzeba, podczas zabiegu wykorzystuje się nowoczesny mikroskop (link do podstrony mikroskop).

Leczenie endodontyczne – jak przebiega?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu martwej lub zainfekowanej miazgi z komory oraz kanałów zęba, ich dokładnym oczyszczeniu, a następnie wypełnieniu ich specjalnie do tego przeznaczonymi materiałami. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod znieczulających oraz instrumentów stomatologicznych, leczenie endodontyczne nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi pacjenta.

Przeciwwskazania względne

  • schorzenia serca,
  • choroby nerek i wątroby,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • implanty kostne, protezy kończyn.

Jakie korzyści?

W przypadku bardzo zaawansowanych stadiów schorzeń miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych, leczenie endodontyczne pozwala uchronić ząb przed ekstrakcją – usunięcie już choćby jednego zęba może mieć bowiem bardzo poważne skutki dla całego narządu żucia, a także układu pokarmowego (problemy ze spożywaniem posiłków).