botoks

Toksyna botulinowa A – czym jest i jak działa?

Toksyna botulinowa A, zwana potocznie botoksem, jest rodzajem neurotoksyny. Powstaje w procesie produkcji, jaki podejmują specjalne szczepy bakterii. Od wielu lat wykorzystywana jest w medycynie, zwłaszcza estetycznej. Iniekcja substancji w skórę, w okolice zmarszczek mimicznych powoduje reakcję relaksacji mięśni, które zostają lekko sparaliżowane i nie działają z pełną siłą przez okres od 4 do 8 miesięcy. Przez ten czas skóra odpoczywa, a zmarszczki zostają wygładzone.

Na czym polega zabieg i jak wygląda?

W naszej Klinice Urody w Płocku zabieg opiera się na podawaniu niewielkich dawek substancji w miejsca wyznaczone przez lekarza z zastosowaniem bardzo cienkich igieł, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Cała procedura trwa od kliku do kilkunastu minut – w zależności od miejsca iniekcji. Na skórze z reguły nie pozostają żadne ślady, niekiedy może pojawić się niewielkich rozmiarów krwiak, który jednak szybko znika.

Istotą zabiegu jest relaksacja mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki mimiczne. Nakłucia zostają wykonane w newralgicznych punktach. Szczególnymi wskazaniami do zabiegu są tzw. kurze łapki wokół oczu, zmarszczki palacza, bruzdy na czole, zmarszczki „marionetki”. Zastosowanie tej metody pozwala na osiągnięcie efektu podniesienia opadających powiek oraz opadających kącików ust. Ostrzykiwanie botoksem stosowane jest także w likwidacji uśmiechu dziąsłowego (tzw. Gumi Smile), brody brukowej oraz bruzd na szyi. Substancja wykorzystywana bywa również w leczeniu nadmiernej potliwości.

Kiedy pojawiają się efekty i jak długo się utrzymują?

Po wstrzyknięciu w skórę toksyny botulinowej można zaobserwować widoczne efekty od 4 do 10 doby. W celu osiągnięcia jak najlepszego efektu i w trosce o własne bezpieczeństwo nie należy po zabiegu:

  • korzystać z sauny i solarium
  • intensywnie ćwiczyć
  • stosować agresywnych kosmetyków (z alkoholem)

W zależności od stężenia oraz miejsca iniekcji zmiany utrzymują się od 4 do 8 miesięcy. Przy zastosowaniu kolejnych kuracji, w odpowiednich odstępach, czas działania się wydłuża. Ponadto po ustaniu działania substancji wcześniejsze zmarszczki nie są już tak widoczne.

Przeciwwskazania:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • stosowanie niektórych antybiotyków,
  • miejscowe i ogólne infekcje,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • stosowanie leków przeciwkrzepliwych.